Dlaczego kupujemy ubrania coraz częściej?

Author: | Posted in Kurtka No comments

W dzisiejszych czasach moda zmienia się właściwie co rok. Co rok w modzie można znaleźć coraz to nowsze trendy. A człowiek chce za tym wszystkim podążać, wyglądać modnie i „na czasie”. Zarabiamy coraz więcej to i wyglądać chcemy choć trochę atrakcyjniej. Podczas, gdy jeszcze dwadzieścia lat temu jedna koszulka wystarczyła nam nawet na pięć lat, tak teraz kupujemy nowy komplet t-shirtów właściwie co rok.

Nie bez powodu użyłem tu dwóch różnych określeń tego samego elementu ubioru. Zauważmy jak wiele amerykanizmów przeniknęło do świata mody. Już nie kupujemy koszulek, tylko t-shirty, nie bluzki tylko topy, nie getry, tylko legginsy nie wspominając już o różnych nazwach różnych rodzajów spodni, czy butów. W dziale kurtek już nie znajdziemy napisu „kurtki zimowe dla mężczyzn” tylko „men winter jackets”. Nawet wchodząc do sklepu widzimy napisy: „men” „woman”, „basic” itp. Jest to dowód na to, że coraz więcej trendów w modzie przychodzi do nas z zagranicy. Zresztą cały rynek mody odzieżowej w Polsce został niemal połknięty przez ten zagraniczny. Ciężko znaleźć choćby jedną polską markę odzieżową, która by miała swoja sieć w polskich centrach handlowych. Z jednej strony kupujemy ubrania uznanych marek, z drugiej nasz rodzimy rynek odzieżowy cierpi.

Czy rzeczywiście ubrania zagranicznych marek są lepszej jakości? I tak i nie. Ponieważ wiele marek ma tak uznaną opinię wśród konsumentów, że nie musi już dbać o jakość. Jak już wspomniałem wcześniej, kiedyś ubrania, nawet te z bazaru, wystarczały nam na dłużej. Dziś zwykle po jednym roku do wyrzucenia. Czy o taką jakość nam chodzi? Pozostawię to pytanie bez odpowiedzi.